ZÁKLADKA - dokumentární podcast od Ivo Bystřičana

Se začátkem nového školního roku 2022/2023 přišel na podcastové servery první dokumentární podcast ze školy v našich končinách. Dokumentarista Ivo Bystřičan, který už má na svém kontě celou řadu úspěšných dokumentů, vypráví příběh prvního roku školy, která teprve vzniká a chce být jiná, než je zvykem. Ivo je z Kolína, a proto volba padla na ScioŠkolu Kolín.

31. 8. 2022| Marian Golis

EP08: Povedlo se vůbec něco?

EP07: Nejde to moc pomalu?

EP06: K čemu to všechno je?

EP05: Hlavu státu nechte na nás

EP04: Je tohle vůbec učení?

EP03: Co je trochu setnout?

EP02: Nahrávání blázince

EP01: Mezi fabrikou a fabrikou

Seriál můžete sledovat zde:

Škola, v níž je všechno jinak

Podoba českého školství je v posledních letech předmětem společenské diskuze. Mnozí rodiče, ale i učitelé, volají po změnách. Ivo Bystřičan a jeho nový podcast Základka si kladou za cíl ukázat, jak může fungovat škola, v níž je téměř vše jinak. Nezvoní, děti si tykají i s ředitelkou, o pravidlech školy rozhodují děti a vlastně někdy i o tom, co se budou učit, hodiny nemají 45 minut, chybí předměty i známky a tak by se dalo pokračovat.

My máme velkou radost, že si Ivo pro dokument vybral prostředí nově vznikající ScioŠkoly v Kolíně. V průběhu nadcházejícího školního roku vznikne celkem 8 epizod (viz níže). Ivo pro natáčení podcastu dostal úplnou tvůrčí svobodu a do natáčení podcastu mu nikdo nezasahuje.

Jak první měsíce zvládne nové vedení, noví učitelé a hlavně - co takové pojetí školy udělá s dětmi i jejich rodiči? Seriál je příběhem dětí a dospělých, kteří novou školu chtějí dělat dohromady a čeká je proto dlouhá řada očekávaných problémů i nečekaných překážek.